Márton-napi felvonulás

Minden év novemberében iskolánk alsó tagozatos német nyelvet tanuló diákjai Szent Márton-napi lámpás felvonulásra indulnak a városba, ami iskolánk egyik legrégebbi hagyományaihoz tartozik. A gyerekek az általuk készített lámpásokkal a kezükben az ünnepkörhöz kapcsolódó dalokat énekelnek a város lakói nagy örömére. A felvonulás végén az igazgató nénitől finomságokat kapnak jutalmul a szép éneklésért.

 

A képek megtekinthetőek ITT.

Milyen lehet a Szélkirály?

Kis nyertesünk 🙂

A Vojtina Bábszínház „Milyen lehet a Szélkirály?” című rajzpályázatán Móna Kornél Dániel 3. f osztályos tanuló elképzelte, majd lerajzolta és lefestette a Szélkirályt.

A beküldött képek közül az előadásban szereplő színészek választották ki a számukra legkedvesebbeket, így Dani rajzát is. A alkotó jutalma egy 3 fős családi belépő lett A Csizmadia, a Szélkirály és a Nyúlpásztor esete című  báb-előadásra, valamint egy az előadásról készült fotómontázs, melyet a színészek aláírásukkal láttak el.

Gratulálunk a kis nyertesnek! További jókedvű rajzolást és sok nyertes rajzot kívánunk!

Csontváry természete

Csontváry természete projekten vettünk részt Debrecenben a MODEM-ben

2019. október 9-én, szerdán a 3. f és 2.e osztály kiegészülve a 2.f és 5.f osztály néhány tanulójával részt vett a Csontváry természete című rendkívüli projekten a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központban.

A 31 gyerek és a 4 kísérő pedagógus érdeklődve próbálta ki a 21. századi csúcstechnológiát felvonultató „kiállítás” különböző interaktív installációit, eszközeit. Egy számítógépes program és egy keverőpult segítségével videó dj-vé válhattak a résztvevők. Lelkesen mozgatták zöldségekkel (tökkel) a képeket, kedvenc zenéjükre keverték az effekteket, vízként fodrozódott és villódzott a műalkotás, valamint kaleidoszkópszerűen széttört, majd összeállt, színt változtatott. Eközben remek hangulatú éneklés és ütemes táncszerű mozgás is végighullámzott a csapaton. Egy másik teremben „kézrátéttel” mobilizálták a falra vetített óriási festmény fényképet egy érzékelő „kütyü” alkalmazásával. A 3. teremben különböző erősségű levegő mikrofonba való befújásával mozdították meg a képen a fát és a faágakat mozgató szelet, illetve sötétítették-világosították az ábra szín-összeállítását, ezzel az éjjel és nappal váltakozását is szemléltették. Mindeközben a híres festő képeinek világába és hangulatába is belecsöppentek a tanulók.

A foglalkozás végén sok új és különleges élménnyel, valamint egy – Csontváry képeinek valamely részletét megjelenítő – kitűzővel gazdagabban tértek haza a kis felfedezők.

Köszönjük a MODEM – k a lehetőséget és a sokszínű programot! Még visszatérünk!

 

Puskár Anikó tanítónő

Szilágyi Dániel Úti Tagintézmény

Képek megtekintése ITT

A nagy népmese kihívás

A népmese nem ismer határokat, Óperenciás-tengeren túl, Üveghegyen innen is értik, akik értik.”

(Dóczi Ilona-a Magyarra Hangolva alapítója és a Nagy Népmesekihívás életre hívója-Brüsszel, Belgium)

A Földi János Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és AMI Szilágyi Úti Tagintézmény  3.f osztálya részt vett a népmesék erdejében avagy ”A nagy népmese kihívás„ programban.

A kihívás megálmodója, Ilona szerint-www.magyarrahangolva.hu – a program fő célja az, hogy a magyar népmesék olvasása szokássá váljon, beépüljön a gyerekek és felnőttek mindennapjaiba. Elsősorban külföldön élő magyar gyerekek és szüleik vettek rajta részt eddig, de idén már egyre több magyarországi család kapcsolódott be, sőt, óvodai és iskolai csoportok is. 2019 szeptember 26-tól naponta 1-1 népmese érkezett e-mailben, összesen 14 történet. A végén egy 28 kérdéses kvízre kellett válaszolni, aminek helyes kiöltése után oklevelet kaptak a jól válaszolók.

Az idei népmese kihívásról értesülve a 3. f osztály belevágott a mesés kalandba! Nemcsak elolvastuk a meséket, hanem projektté kibővítve a lehetőséget csoportokban feldolgoztuk. Ezután minden egyes népmesét egyénileg vagy páros munkában illusztráltunk különböző technikákkal. Végezetül a történeteket színesben kinyomtatva, a jellegzetes gyerekrajzokat laminálva saját mesekönyvet készítettünk belőle. A munkafolyamatok közben készült képeket, tablókat, a könyvet fotókkal szemléltetve elküldtük a Ráadás Játékra.

A Ráadás játék Ráadásában a 330 regisztráló közül a legelhivatottabbak, legaktívabbak, legkitartóbbak közé nagy örömünkre beválogatták az osztályt! Jutalmul egy egyedi grafikás Mátyás király kártyát kaptunk, amivel a Mátyás meséket és mondákat könnyebben feldolgozhatjuk és játszhatunk is vele a későbbiekben.

Számunkra a projekt legfőbb értéke a népmesék által az anyanyelv megőrzése, ápolása mellett az együttműködés csoportban, együtt gondolkodás, az egy célért való munkálkodás, a közösség élményének megélése, gyermeki lelkesedés átélése volt!

Köszönjük, hogy részt vehettünk a Nagy Népmese Kihívásban, köszönjük az elismerő szavakat és a nyereményt! Jövőre ismét benevezünk!

 

                                                                                                                                  Puskár Anikó

                                                                                                                                  pedagógus

                                                                                                                               3.f

A Földi János Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és AMI
szeretettel meghívja Önt a
2019. november 15-én, 8 órától tartandó
PÁLYAORIENTÁCIÓS NAPUNKRA.
Hagyományainkhoz híven az Aulában
egy rövid megnyitó után a meghívott intézmények bemutatkoznak.
Ezt követően lehetőség nyílik interaktív és manuális foglalkozások megtartására, melyben a
2020/21-es tanévre meghirdetett szakmákat mutatják be.

További részletek ITT.